Podobno akurat wtedy, gdy młodzi się poznali, jego matka znalazła medalik z ikoną św. Mikołaja. Niebawem okazało się, że święty patronuje pierwszej parafii o. Antoniego, w Zielonej Górze.

Po miesiącu przysłał list z propozycją pomocy w prowadzeniu obozu dla dzieci i młodzieży w jego parafii. Joanna nie wahała się ani chwili.

– Zaangażowana byłam w prace bractwa i było dla mnie oczywiste, że go poprowadzę. List potraktowałam raczej jak informację – dziś mówi.

Główny organizator przyjechał do Legnicy. Okazało się, że jego rodzice urodzili się, podobnie jak ojciec matuszki, we Florynce.

– Był synem Teodora Habury, prawie z sąsiedniego podwórka – wspomina Michał Duda, ojciec matuszki Joanny.

W Torzymiu mieszkał brat pani Dudowej, więc nieobce im były klimaty rodzinnej miejscowości ich gościa, znali też dziadków i rodziców. Był prawie z rodziny, bo wujenka pana Dudy była kuzynką Teodora Habury.

Ku zaskoczeniu rodziców młodzi już w czerwcu postanowili się pobrać.

– Byliśmy chyba dwiema połówkami jednego jabłka, choć podobno lepiej mają ci, którzy się różnią – wzdycha Joanna Habura. – Od początku mieliśmy wrażenie, że się znamy od dawna i idealnie uzupełniamy. Jeśli były pomiędzy nami różnice, to raczej nas one wspierały, niż dzieliły.

Poprowadzony wspólnie pierwszy obóz w Torzymiu dla ponad trzydzieściorga dzieci zdawał się to potwierdzać.

W domu przyszłych teściów dał się poznać jako człowiek bardzo uczynny.

– Był niemalże moim lektorem – przyznaje Michał Duda, dziś emerytowany nauczyciel muzyki, a wtedy dyrygent chóru w liceum ukraińskim. – Dyktował mi przy przepisywaniu nut z czarnodruku na Braila.

Po ślubie – w październiku – i wyświęceniu – w grudniu 1986 r. – zamieszkali u rodziców w Legnicy. W kwietniu 1988 r. z 4-miesięczną Natalką przenieśli się do Zielonej Góry.

Przeprowadzka stała się życiowym egzaminem, doskonale zdanym. Skupiająca wówczas tylko sześć starszych osób parafia wymagała dużo pracy nie tylko ze strony młodego proboszcza, ale i matuszki. Plebania kwalifikowała się do kapitalnego remontu.

Stary budynek rozebrano do parteru i wzniesiono piętro.

1     2     3     4     5     6