ponieważ – jak wspomniałem – mój cioteczny dziadek o. protopreswitier mgr Fiodor Bileckij był przez ponad 30 lat (do 1986 r.) proboszczem tej parafii. Na zdjęciu (Fot. 19) widzimy obok niego moją Mamę z siostrzenicą Anią, matuszkę Ninę Bilecką i mojego brata Igora. W cerkwi św. Volodymyra miały miejsce ważne wydarzenia rodzinne, a m.in. pierwsza spowiedź mojej siostrzenicy Ani (Fot. 20), tam też w 2010 r. została ochrzczona jej córeczka Sonia (Sofija).

W północnej części stanu Illinois, tuż w pobliżu miasta Rockford, znajduje się znany prawosławny obóz letni dla młodzieży Vladimirovo. Rodzina nieraz jeździła tam na wypoczynek z siostrzenicą Anią i z bratankiem Pawełkiem (Fot. 21).

Kilkanaście lat temu zbudowano cerkiew katedralną Pokrowa Preswiatyja Bogorodicy w Des Plaines tuż k. Chicago. Ponieważ w ostatnich latach Mama mieszkała u mojego brata Igora, więc odtąd częściej uczęszczali do tej cerkwi z powodu bliskiej odległości od mieszkania. Znajduje się tam piękny ikonostas (Fot. 22).

Nasza Mama zmarła w Chicago 18 kwietnia 2006 r. Nabożeństwo żałobne odbyło się w cerkwi św. Volodymyra. Została pochowana na prawosławnym cmentarzu Elmwood Cemetery and Mausoleum w Chicago, w pobliżu spoczywa także prababcia Olga Piskorska.

Młodsza siostra mojej Mamy, Walentyna Bytnar (z d. Struk-Strukow), także od dawna nie mieszka już w Łodzi, lecz w Sosnowcu razem z dziećmi, wnukami i prawnukami. Jej córka Elżbieta, moja cioteczna siostra, jest matuszką o. mitrata płk mgr Sergiusza Dziewiatowskiego, proboszcza parafii w Sosnowcu od 1 stycznia1979 r. Syn mojej cioci, mój cioteczny brat Jerzy Bytnar, śpiewa w operetce gliwickiej i sporadycznie w cerkwi Św. Męczennic Wiery, Nadziei, Lubowi i Matki ich Zofii, która jest jedyną ocalałą cerkwią z trzech dawniej istniejących w Sosnowcu. Poświęcona została 28. 11. 1889 r. Dnia 23 sierpnia 2009 r. w cerkwi w Sosnowcu odbył się ślub Mikołaja i Moniki Dziewiatowskich, którego udzielił im o. Sergiusz Dziewiatowski. Mikołaj jest młodszym synem matuszki i o. Dziewiatowskich. Ślub w Sosnowcu był kolejną sposobnością spotkania się części rodziny w większym gronie (Fot. 23 i 24). Młodej parze urodziło się dwóch synów: Antoni, nazwany tak na cześć pradziadka o. Antoniego Dziewiatowskiego z Hajnówki oraz Aleksy. We wrześniu 2012 r. Mikołaj Dziewiatowski otrzymał święcenia diakońskie. Starszy syn o. S. i E. Dziewiatowskich, Michał wraz z żoną i córeczką Heleną, od lat mieszka i pracuje zagranicą.

Z największej w Sosnowcu cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy, zburzonej przy użyciu dynamitu w 1938 r., pochodzi ikonostas znajdujący się obecnie w małej cerkwi przy ul. Św. Mikołaja we Wrocławiu. Przeniósł go do Wrocławia o. Aleksy Znosko (1912-1994) dnia 19 maja 1947 r.

1     2     3     4     5     6     7     8     9     10