O. Piotr i Maria Struk-Strukowowie mieli troje dzieci (Fot. 7). Syn Jerzy urodził się w 1913 r. w Mojsławicach (zm. w 1989 r. w Nowym Jorku). Córka Ludmiła, czyli moja Mama, urodziła się w 1915 r. w Biełgorodie (zm. w 2006 r. w Chicago). Druga córka Walentyna urodziła się w 1921 r. w Kijowie; obecnie mieszka w Sosnowcu (p. dalej).

W 1924 r. rodzina powróciła na Ziemię Chełmską znajdującą się już w granicach Polski. W latach 1924-1925 dziadek służył w parafii we wsi Krupe (pow. Krasnystaw), a w latach 1925-1929 był proboszczem parafii Św. Mikołaja Cudotwórcy w Zabłociu.

W tych latach moja Mama uczęszczała do gimnazjum w Brześciu nad Bugiem mieszkając tam na stancji. Z tych lat datuje się znajomość i przyjaźń Mamy z siostrami Olgą Proniewicz i Elżbietą Mokrauz z d. Proniewicz oraz Tatianą Zwiaginą, kontynuowana potem przez wiele lat we Wrocławiu. Wspomnę o nich później. Do tego samego gimnazjum w Brześciu uczęszczała wówczas także aktorka Nina Andrycz.

We wrześniu 1929 r. metropolita Dionizy (Konstanty Waledyński, 1876-1960) przeniósł dziadka do Łodzi do parafii Św. Aleksandra Newskiego. Rodzina zamieszkała w domu parafialnym przy ul. Narutowicza 46. W Łodzi dziadek zasłynął z wygłaszanych kazań, z których znany był zresztą już wcześniej.

Rodzice moi zawarli związek małżeński 9 czerwca 1935 r. w cerkwi katedralnej Św. Aleksandra Newskiego. Ślubu udzielił im mój dziadek, czyli ojciec mojej Mamy (Fot. 8). Przed ślubem z Mamą mój Ojciec Paweł Bergman przeszedł z ewangelicyzmu na prawosławie. Dziadek ochrzcił mnie w 1936 r., moją siostrę Olgę w 1942 r. i naszego młodszego brata Igora urodzonego w 1952 r.

Kolejne zdjęcie (Fot. 9) pokazuje mnie i siostrę Olgę wraz z Mamą na krótko przed wyjazdem do Drezna. Widzimy także dziadka o. Piotra Struk-Strukowa, babcię Marię Struk-Strukową, prababcię Olgę Piskorską oraz mojego ciotecznego kuzyna Anatola, starszego syna o. Fiodora i Niny Bileckich (patrz dalej).

Skomplikowane okoliczności spowodowały pobyt naszej rodziny zagranicą w latach 1944-1946. Latem 1944 r. wraz z dziadkiem R. Bergmannem wyjechaliśmy do Drezna. Zamieszkaliśmy w mieszkaniu pod cerkwią św. Symeona Diwnogorca, u o. Dmitrija Truchmanowa, proboszcza w Dreźnie w latach 1939-1945, znajomego dziadka o. P. Struk-Strukowa z czasów przedrewolucyjnych. Na jedynej zachowanej fotografii z Drezna, wykonanej jesienią 1944 r. przez mojego Ojca w ogrodzie za cerkwią (Fot. 10), widzimy moją Mamę, siostrę Olgę i mnie.

1     2     3     4     5     6     7     8     9     10