Ks. Jarosław i ojciec Mikołaja, p. Aleksander postanowili wykorzystać duże pomieszczenie poddasza na domową małą cerkiew.

Po uzyskaniu zgody od władz m. Jawora, prace adaptacyjne trwały około pół roku. Dużą pomoc okazały tej sprawie inne parafie, głównie mieszczące się we wschodniej Polsce. Uzyskano elementy ikonostasu, ikony oraz inne elementy niezbędne do funkcjonowania cerkwi. Ks. Jarosław, posiadający duże zdolności stolarsko-budowlane, z pomocą p. Aleksandra stworzyli małą, przytulną cerkiewkę na poddaszu rodzinnego domu. Parafia w Jaworze przy ul Przyjaciół Żołnierza nr 1 była czynna około 10 lat. Wierni prawosławnego wyznania pochodzili z m. Jawora jak również z okolicznych wsi. Głównie byli to repatrianci ze wschodu. W nabożeństwach brało udział średnio od 20 do 40 osób.

W latach 50-tych ks. Jarosław Tyczyno został przeniesiony do Legnicy, oddalonej około 23 km od Jawora i tam zorganizował znacznie większą cerkiew. Mieściła się ona, dzięki przychylności miejscowego pastora, w części dużego kościoła ewangelickiego. Ks. Jarosław mimo wyjazdu do Legnicy, często przyjeżdżał w niedziele do Jawora, nawet z częścią swojego chóru i odprawiał nabożeństwa w domowej cerkwi rodzinnej willi Czerepanowów.

Rodzeństwo Mikołaj i Lidia uczęszczali do szkoły w Jaworze. Po uzyskaniu małej matury w Jaworze w 1949 r., Mikołaj kontynuował naukę we Wrocławiu mieszkając na stancji, jednak niedziele spędzał w rodzinnym domu w Jaworze, uczestnicząc w nabożeństwach, stąd jego udział w nabożeństwach we Wrocławiu przy ul Dąbrowskiego był sporadyczny.

W maju 1950 r. rodzinę Czerepanowów spotkało wielkie nieszczęście, ponieważ nagle na niewydolność serca zmarła 15-letnia siostra Mikołaja Lidia. Pochowana została na cmentarzu przy Kościele Ewangelickim, na którym wydzielono niewielką kwaterę dla pochówku wiernych prawosławnych.

Pan Mikołaj ukończył w 1952 r. Liceum Budowlane, a w 1957 r. Wydział Budownictwa Politechniki Wrocławskiej ze specjalnością Konstrukcje Budowlane oraz założył we Wrocławiu swoją rodzinę, podczas gdy rodzice nadal, aż do śmierci ojca mieszkali w Jaworze. W 1960 r. urodził się syn Andrzej, a w 1965 córka Barbara. W latach 1967-1976 syn Andrzej służył do porannych mszy w Katedrze Prawosławnej we Wrocławiu.

W 1961 r. na cmentarzu ewangelickim w Jaworze w 1961 r. spoczął ojciec Aleksander. Po jego śmierci p. Mikołaj zmuszony był sprzedać dom w Jaworze oraz przeprowadzić mamę do Wrocławia ponieważ chorowała i wymagała opieki. Mama zmarła w 1968 r. i została pochowana na cmentarzu Grabiszyńskim.

Z czasem teren przy świątyni ewangelickiej w Jaworze został uznany za zabytkowy, a władze miasta wydały decyzję o ekshumacji pochowanych tam wyznawców prawosławia na inne cmentarze. W związku z decyzją władz,


 1     2     3     4 

Powrót do listy