Spotkanie dekanatu lubińskiego w Zgorzelcu

Szymon Sorokanycz
26 listopada 2011r.

W ramach tegorocznych spotkań organizowanych w dekanacie lubińskim wierni z Parafii Prawosławnej w Głogowie wraz z grupą wiernych Parafii Rudna uczestniczyli, pod duchowym przewodnictwem proboszcza obu parafii, dziekana dekanatu lubińskiego, ks. prot. Sławomira Kondratiuka w pielgrzymce do Zgorzelca.

Celem naszej pielgrzymki było oddanie czci relikwiom Św. Jana Złotoustego (Chryzostoma ) znajdującym się w zgorzeleckiej cerkwi i udział w Liturgii Świętej w dzień święta tego wielkiego nauczyciela prawosławia.

Przed wyruszeniem w drogę zebraliśmy się w cerkwi w Rudnej, gdzie moleben odsłużył ks. Sławomir. W modlitewnym nastroju i radosnym śpiewem cerkiewnych pieśni, po dwugodzinnej jeździe nasza osiemnastoosobowa grupa dotarła do Zgorzelca. Wraz z miejscowymi wiernymi szczelnie wypełniliśmy wnętrze pięknej drewnianej cerkiewki. O godzinie 10.00 rozpoczęła się pod przewodnictwem ks. dziekana Sławomira Kondratiuka z udziałem ks. prof. Mariana Bendza z Warszawy, ks. Lubomira Worhacza z Legnicy, ks. Bazylego Sawczuka z Jeleniej Góry i miejscowego proboszcza ks. Marka Bonifatiuka uroczysta Święta Liturgia. W czasie Liturgii pięknie śpiewał miejscowy chór. W słowie pasterskim ks. Bazyli Sawczuk obszernie przedstawił żywot Świętego.

Od dnia narodzin aż do śmierci w 407 roku. Jan Złotousty zwany wraz z Bazylim Wielkim i Grzegorzem Teologiem „powszechnym wielkim nauczycielem” cieszy się wielkim kultem w cerkwi prawosławnej. Kościół rzymskokatolicki ogłosił Go w 1569 roku Doktorem Kościoła.

Po zakończonej Liturgii udaliśmy się na plebanię gdzie podjęto nas smacznym posiłkiem. Poobiednia kawa to również ożywione dyskusje oraz wymiana poglądów i doświadczeń. Serdecznie dziękując gospodarzom za wspólna modlitwę i gościnność wyruszyliśmy pieszo do sąsiedniego Goerlitz na krajoznawczy spacer Za wspaniałego przewodnika służył nam pan Mikołaj Czornyj, mieszkający po niemieckiej stronie Mołdawianin, oddany parafianin zgorzeleckiej parafii.

Dzięki niemu obejrzeliśmy, z fachowym komentarzem, wiele zabytkowych i interesujących miejsc. Nasza dalsza wędrówka to przejazd, na zaproszenie proboszcza z Jeleniej Góry ks. Bazylego, do Cieplic do Prawosławnego Domu Opieki p.w. Św. Stefana. Po krótkiej modlitwie w miejscowej kaplicy i wspólnym odśpiewaniu pieśni udaliśmy się do Jeleniej Góry gdzie o godzinie 18.00 wzięliśmy udział w Wieczerni. I tutaj zaproszeni po nabożeństwie przez Proboszcza na wspólna kolację byliśmy ujęci niezwykłą gościnnością i serdecznością. Już późnym wieczorem, zmęczeni ale szczęśliwi pełnią przeżyć i doznanych wrażeń wyruszyliśmy w drogę powrotną.

Potwierdzeniem udanej pielgrzymki były na gorąco snute plany i propozycje kolejnych, wspólnych modlitewnych wyjazdów. Taka aktywność naszych dzisiejszych pielgrzymów to dobry prognostyk na przyszłość.