Święto parafialne w Studzionkach

Marta Marczak
14 listopada 2011r.

Dnia 14 listopada 2011r. parafia pw. św. Kosmy i Damiana w Studzionkach (dekanat lubiński) uroczyście obchodziła święto swoich patronów. W przeddzień święta, w niedzielny wieczór, odprawiono nabożeństwo Całonocnego Czuwania, w trakcie którego zgromadzeni wierni kłaniali się nad relikwiami świętych, prosząc o zdrowie dla siebie i bliskich.

Następnego dnia, o godz. 10:00 rozpoczęła się Święta Liturgia, której gościnnie przewodniczył ks. Lubomir Worhacz z Legnicy, w asyście duchowieństwa z sąsiednich parafii. Przybył ks. Jerzy Omelianiuk z Buczyny, ks. Bogdan Repeła z Lubina, ks. Marek Bonifatiuk ze Zgorzelca, ks. protodiakon Mieczysław Oleśniewicz z Wrocławia, a także ks. Andrzej Dudra z Zielonej Góry, który wygłosił tego dnia homilię. Przybliżył on przybyłym życie świętych patronów, podkreślając Ich wielką miłość do Boga i bliźnich, bezinteresowną pracę i męczeńską śmierć. Nawoływał do zadumy nad naszym codziennym życiem i modlitw do patronów cerkwi.

W nabożeństwie uczestniczyli licznie zgromadzeni parafianie, wierni z pobliskich parafii, a także przedstawiciele władz lokalnych i duchowni katoliccy z sąsiednich kościołów.

Po nabożeństwie odbyło się poświęcenie nowego krzyża, znajdującego się na placu przy świątyni. Uroczystość uwieńczyła procesja wokół cerkwi. Na zakończenie ks. Sławomir Sorokanycz, proboszcz parafii w Studzionkach, podziękował wszystkim za przybycie i wspólną modlitwę, a także za radosny śpiew wiernych podczas Świętej Liturgii, który świadczył o podniosłości tego dnia dla całej parafii.

Zgodnie z tradycją, po części liturgicznej parafianie i zaproszeni goście, chcący przedłużyć radość tego świątecznego dnia, udali się na wspólny posiłek do pobliskiej świetlicy. Po obiedzie przyszedł czas na część artystyczną: wystąpił zespół folklorystyczny "Roztoka", w skład którego w większości wchodzą parafianie cerkwi w Studzionkach, a następnie pan Jan Oleśniewicz zaprosił wszystkich do wspólnej zabawy tanecznej.