Wizyta Metropolity Dioklei Kallistosa Ware we Wrocławiu

Joanna Demczuk
14-15 listopada 2011r.

14 października rozpoczęła się 2-dniowa konferencja „Akademickie Forum na Rzecz Pokoju” organizowane przy współudziale Instytutu Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Ligi Muzułmańskiej w RP. Podczas otwarcia głos zabrały władze uczelni, a także przedstawiciele wyznań zaproszonych do debaty. Jednym z zaproszonych gości był rektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej- abp Jeremiasz.

Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego Marek Bojarski wręczył Medal Jubileuszowy apb. Kallistosowi Ware- światowej sławy teologowi prawosławnemu. Podobnymi odznaczeniami zostali także uhonorowani Horst Bϋrkle i Tariq Ramadan.

Konferencja była również okazją do wręczenia nagrody Fundacji im. Księcia Konstantego Ostrogskiego Jimowi Forest’owi, którego dopełnili prezes Fundacji Anna Radziukiewicz i redaktor naczelny „Przeglądu Prawosławnego” poseł Eugeniusz Czykwin.

Pierwszą część zwieńczył koncert „SACRUM AND PROFANUM FOR PEACE”, w którym zaśpiewały chóry: „Oktoich” pod dyrekcją ks. protodiakona Grzegorza Cybulskiego oraz „Ensemble Viridarium” pod kierunkiem Agnieszki Drożdżewskiej.

Po krótkiej przerwie goście Konferencji odznaczeni medalami Uniwersytetu Wrocławskiego wygłosili półgodzinne wykłady. Metropolita Kallistos wystąpił z referatem „O pokój z wysokości: rozumienie pokoju w Nowym Testamencie i prawosławnej Liturgii".

Ostatnim punktem pierwszego dnia konferencji była sesja, w której wystąpił m. in. Jim Forest.

Późnym popołudniem władyka Kallistos przybył na spotkanie do wrocławskiej Katedry, które odbyło się w salce parafialnej. Wydarzenie to cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, nie tylko ze strony wrocławskich parafian. Spotkanie otworzył władyka Jeremiasz witając przybyłego gościa. Następnie zabrał głos abp Kallistos, który podzielił się z zebranymi kilkoma przemyśleniami na temat Boskiej Liturgii.

Po wystąpieniu metropolity Kallistosa nastąpiła żywiołowa dyskusja.

Następnego dnia w księgarni „Tajne komplety” przy ul. Przejście Garncarskie 2 odbyła się promocja książki Metropolity Kallistosa Ware pt. „Tam skarb Twój, gdzie serce Twoje…”. Po przywitaniu, głos zabrał władyka, który mówił czym jest modlitwa serca. Podkreślił, że „modlitwa powinna być nieustanna”, że jest potrzebna tak samo jak powietrze.