Rodzinny obóz z Hanoweru w Cieplicach

ks. Marek Kiślak
5 listopada 2015r.

W ostatnim tygodniu października Dom pw. Św. Stefana w Cieplicach gościł rodzinny obóz z Parafii Prawosławnej pw. Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy w Hanowerze.

Goście wybrali cieplicki ośrodek jako odpowiednie miejsce dla kreatywnego i aktywnego wypoczynku. Pod duchową i organizacyjną opieką ks. Aleksego Tereszczenko 30-osobowa grupa samodzielnie przygotowywała posiłki, najmłodsi dyskutowali nad wartościami filmu „Niezwykła podróż Serafimy”, rodzice szukali odpowiedzi na pytanie - Co to znaczy być dorosłym? Wszyscy razem piekli prosfory na niedzielną Liturgię. Na spotkaniu z proboszczem jeleniogórskiej parafii, ks. Bazylim Sawczukiem poznali historię Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Pogoda natomiast sprzyjała spędzaniu czasu na świeżym powietrzu i górskim wycieczkom.

Ks. Aleksy tworzy w Hanowerze radio „Prawosławnyj czas”, w którym powstanie audycja z pobytu w Domu Św. Stefana. Współpraca ma szansę na rozwój. Ks. Aleksy chciałby, aby grupa młodzieży z Hanoweru uczestniczyła w warszawskiej pielgrzymce na Św. Górę Grabarkę.

Obok parafii pw. Św. Jana z Kronsztadu w Hamburgu parafia z Hanoweru jest drugą prawosławną społecznością z terenu Niemiec, która korzysta z walorów Domu Św. Stefana. Pobyty i spotkania w Domu Św. Stefana są bardzo cenione jako metoda integracji parafii, jak również wychowywania najmłodszych przy cerkwi w atmosferze, którą proponuje prawosławny ośrodek.

Fot. ks. Aleksy Tereszczenko