W 60-tą rocznicę śmierci i 150- tą rocznicę urodzin ks. Chylaka

ks. Lubomir Worhacz
25 października 2015r.

Z błosławieństwa Jego Ekscelencji Jeremiasza Prawosławnego Arcybiskupa Wrocławskiego i Szczecińskiego, staraniem ks. prot. Sławomira Sorokanycza, proboszcza parafii prawosławnej w Studzionkach, ks. Michała Kowala, proboszcza parafii prawosławnej w Torzymiu i Słubicach oraz ks. Lubomira Worhacza, proboszcza parafii prawosławnej w Legnicy, w dniach 19-21 października 2015r. odbył się wyjazd duchowieństwa i wiernych do Zołoczowa na Ukrainie, w celu uczczenia 60. rocznicy śmierci i 150. rocznicy urodzin duszpasterza i patrioty łemkowskiego ks. protojereja Dymitra Chylaka.

Ks. Dymitr Chylak (1865-1955) sprawował funkcję proboszcza w unickich parafiach na Łemkowszczyźnie, najpierw w Leszczynach, Bielance i Kunkowej, a następnie w Izbach i Bielicznej. Za swoje rusofilskie poglądy był więziony w Grybowie, Krakowie a następnie od 1914 do 1917 r. w obozie austriackim w Talerhof. Po powrocie z obozu za swoje przekonania ponownie więziony w Dąbiu (1919), Grybowie (1920), Nowym Sączu (1921). Po rozpadzie Austro-Węgier był współorganizatorem powstania Ruskiej Ludowej Republiki Łemków we Florynce, która istniała w latach 1918-1921.

W 1928r. razem z wiernymi z Izb i Bielicznej powrócił na łono Cerkwi Prawosławnej. Po przymusowej deportacji ludności łemkowskiej na Ziemie Zachodnie w ramach „Akcji W”, był jednym z pionierów organizowania parafii prawosławnych w Studzionkach, Buczynie, Lesznie Górnym, Michałowie, do których dojeżdżał na nabożeństwa. W 1954r. w wieku 89 lat wyjechał na zaproszenie córki Luby do Zołoczowa na Ukrainie. Tam umarł 20 października 1955r. Pochowany przez miejscowych duchownych prawosławnych jako duchowny spoczywa na cmentarzu w centrum Zołoczowa.

Na uroczystości przybyła wnuczka ks. Dymitra Chylaka, p. Lidia Szebunczak oraz mieszkańcy Zołoczowa. Po nabożeństwie na cmentarzu uczestnicy wyjazdu pokłonili się świętym miejscom Poczajowskiej Ławry.

Wicznaja Wasza pamiat’ otcze Dymitrije !!!