Jubileusz Stowarzyszenia im. Św. Św. Apostołów Piotra i Pawła we Wrocławiu

Jacek Pierzchała
6 listopada 2011r.

Stowarzyszenie Prawosławne im. Św. Św. Apostołów Piotra i Pawła we Wrocławiu od ponad dwudziestu lat aktywnie działa w zakresie głębszego poznania teologii, tradycji i historii prawosławia. Jest inicjatorem spotkań, konferencji oraz buduje trwałe fundamenty obecności prawosławnych w życiu kulturalnym Wrocławia. Organizowane przez Stowarzyszenie Koncerty Ekumeniczne, które odbywają się w styczniu z okazji Nowego Roku wg kalendarza juliańskiego, stały się ważnym wydarzeniem gromadzącym ludzi różnych wyznań, środowisk i narodowości.

W dniu 6 listopada 2011 r. we wrocławskim Ratuszu odbył się niezwykły koncert, podczas którego publiczność mogła wysłuchać prawykonania oratorium pt. Święty Paweł, skomponowane przez Oleksyi’a Suslova specjalnie dla uczczenia dwudziestolecia Stowarzyszenia. Tekst oratorium został oparty na fragmentach Pisma Świętego: Nowego Testamentu, Dziejów Apostolskich i Listów Świętego Pawła.

Goście wypełniali salę już na godzinę przed koncertem. Wśród przybyłych był Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Jeremiasz, arcybiskup diecezji wrocławskiej i szczecińskiej wraz z duchowieństwem oraz Wiceprezydent Wrocławia, Pan Adam Grehl.

Przed rozpoczęciem części artystycznej, Pani Lubomiła Rydzanicz, Przewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia, przybliżyła zgromadzonym okoliczności powstania, historię i obecną działalność Stowarzyszenia Prawosławnego im. Św. Św. Apostołów Piotra i Pawła. Następnie głos zabrał Pan Adam Grehl, Wiceprezydent Wrocławia, który przekazał na ręce Pani Lubomiły list gratulacyjny od Prezydenta Wrocławia, Rafała Dutkiewicza.

Muzyki nie da się opowiedzieć… Oratorium przeniosło wszystkich obecnych w czasy Św. Pawła i dźwiękami, słowami i śpiewem chóralnym podkreśliło aktualność w XXI wieku wartości, o których swoim życiem zaświadczył Apostoł.

Wykonanie oratorium było dużym przedsięwzięciem muzycznym. Wykonawcami były dwa chóry (OKTOICH prowadzony przez ks. protodiakona Grzegorza Cebulskiego oraz CANTORES MINORES WRATISLAVIENSES prowadzony przez Pana Piotra Karpetę), orkiestra dziecięco-młodzieżowa HARMONICA Prywatnej Szkoły Muzycznej S-ART, prowadzona przez Panią Galinę Suslovą, kwartet smyczkowy BRASSEL, a także soliści: Pani Olesia Tutowa (fortepian), Pan Piotr Bugaj (trąbka), Pan Piotr Romanowski (perkusja). Dyrygował kompozytor, Pan Olexyi Suslov.