Inauguracja drugiego roku nauki w Szkole Śpiewu Cerkiewnego w Cieplicach

Sonia Andranow
14-15 października 2011

14 października w Prawosławnym Domu Opieki pw. św. Stefana w Cieplicach odbyła się inauguracja drugiego roku działalności Szkoły Śpiewu Cerkiewnego diecezji wrocławsko-szczecińskiej.

Dwudniowy cykl zajęć rozpoczęła Wieczernia, odprawiona przez proboszcza jeleniogórskiej parafii, księdza Bazylego Sawczuka.

Wieczorne zajęcia zakończyły się modlitwami, po których arcybiskup Jeremiasz w powitalnej mowie podziękował wszystkim za przybycie, podkreślając konieczność zdobywania przez młodzież wiedzy o nabożeństwach prawosławnych i umiejętności czytania tekstów w języku cerkiewno-słowiańskim.

Pierwszy zjazd Szkoły Śpiewu Cerkiewnego zakończył uroczysty sobotni obiad, podczas którego wszyscy uczestnicy otrzymali od arcybiskupa i wykładowców Ewangelię według św. Łukasza w przekładzie ekumenicznym, jako zachętę do cierpliwego zdobywania wiedzy.

Szkoła Śpiewu Cerkiewnego założona została z błogosławieństwa arcybiskupa wrocławskiego i szczecińskiego Jeremiasza i swoją działalność rozpoczęła w październiku ubiegłego roku. Podczas zjazdów, które odbywają się raz w miesiącu, chętni uczestniczą w zajęciach czytania w języku cerkiewno-słowiańskim (w wymowach synodalnej i halickiej), śpiewu cerkiewnego, teorii muzyki i kształcenia słuchu. Od tego roku dodatkową atrakcją dla uczestników są lekcje języka angielskiego prowadzone przez panią Irinę Bolszakową.

Celem działalności Szkoły jest wykształcenie nowych kadr psalmistów, którzy w przyszłości wzięliby na siebie odpowiedzialność związaną z organizacją śpiewu w parafiach diecezji wrocławsko- szczecińskiej.