„grotą betlejemską”, mieszkaniem Boga. Czy to nie uczy pokory i nie wymaga ponownego spojrzenia na otaczający nas świat? W Betlejem to ziemia pierwsza przyjęła Boga, ofiarując Mu na spotkanie, jak widzimy na ikonie Bożego Narodzenia, grotę i żłóbek, stada zwierząt, gwiazdę... Ziemia bez wątpienia przyjęła Boga.


A jak jest z nami? Na początku III wieku niezwykle utalentowany pisarz chrześcijański, Orygenes, napisał znamienne słowa: „Jaka korzyść dla mnie, jeśli Słowo przyszło na świat, a ja Go nie posiadam?” Przekładając to na język współczesności można zapytać: „Jaki sens ma świętowanie Bożego Narodzenia, jeśli nie czyni mnie to lepszym”? Moi Drodzy, wszystkim nam życzę, by przeżywanie tych Świąt było okazją, a może nawet impulsem nie tylko do dobrego nastroju, radości, ciepła rodzinnego, prezentów, ale również (zwłaszcza w kontekście słów Orygenesa) do pracy nad sobą, do odważnych decyzji - wyjścia Bogu na spotkanie z wiarą, że i w naszym sercu - słabym, ułomnym, często krnąbrnym i niewiernym, ale mimo to pełnym nadziei, że tak, jak w grocie betlejemskiej, i w nim znajdzie godne siebie miejsce.

Przypisy
1.Maksym Wyznawca św., fragmenty listów i kazań za: Kiprian (Kern), op. cit. s. 331.
2.ibid.
3.Maksym Wyznawca św., Mystagogia, cyt. za: Kiprian (Kern), op. cit. s. 333.
4.ibid.
5.Iłarion (Ałfiejew), jep. Tainstwo wiery, op. cit. s. 88.
6.Cyryl Jerozolimski św., Katechezy, tłum. W. Kania, Warszawa 1973, s. 71.
7.Dmitrijewskij I.I., Istoriczeskoje, dogmaticzeskoje i tainstwiennoje izjasnienije Bożestwiennoj Liturgiji”, reprint z 1894 r, Izdatielskij Otdieł Moskowskogo Patriarchata, Moskwa, 1993, s. 319.
8.„Bo cały świat był na jego szacie do stóp”. Przypis do Mdr 18,24 z Biblii Jerozolimskiej: „Autor wyobraża sobie Aarona ubranego w szatę opadającą aż do stóp, z efodem i pektorałem [...]. Te insygnia godności arcykapłańskiej nabierają tu kosmicznej symboliki”.
9.Dmitrijewskij, op. cit. s. 123 i n.
10.Dmitrijewskij, op. cit. s. 124, przyp. 347.
11.Dmitrijewskij, op. cit. s. 309.
12.Złotousty Jan, św., O kapłaństwie, słowo 6, rozdział 4 w: Dmitrijewskij, op. cit. s. 309 przyp. b.
Cytaty tekstów obcojęzycznych podane w tłumaczeniu autora.

 1     2     3     4     5 

Powrót do listy