Przez Wrocław, przez wiele stuleci, prowadził ważny szlak handlowy z Rusi i brzegów Morza Czarnego do krajów zachodniej Europy. O pobycie i miejscu wschodniej kolonii kupieckiej świadczy historyczna nazwa z XIV wieku dwóch ulic wrocławskiego Starego Miasta, Ruskiej i św. Mikołaja. Święty Mikołaj był patronem średniowiecznej Rusi.
W maju 1744 roku Fryderyk II Wielki Hohenzollern, król pruski wydał dekret o założeniu greckiej świątyni we Wrocławiu u zbiegu ulic Krupniczej i Włodkowica, a następnie w 1754 roku dekret o powołaniu rosyjskiej parafii w bliżej nie określonym miejscu miasta.
Czas międzywojenny na Dolnym Śląsku to sprawowanie prawosławnych nabożeństw we Wrocławiu, w kościele świętego Krzysztofa na placu Dominikańskim dla diaspory bułgarskiej i rumuńskiej oraz funkcjonowanie kaplic prawosławnych w Pałacu Milickim i na Zamku Książ.
My Prawosławni przesadzeni po wojnie z naszymi Dziadkami i Rodzicami z Galicji i kresów wschodnich, przez burzliwe dzieje historii, przyjęliśmy się dobrze na zachodzie Polski, bośmy już tu byli onegdaj. Tym bardziej cieszy pomysł organizacji w niedalekiej przyszłości we Wrocławiu konferencji naukowej w przedstawionym temacie.
Powrót do listy