Konferencja w Sokołowsku
W dniach 17-20 maja 2012r. w Sokołowsku, w Domu św. męcz. Elżbiety księżnej Fiodorownej (EOSI) z błogosławieństwa władyki Jeremiasza Arcybiskupa Wrocławskiego i Szczecińskiego odbyła się z cyklu „ Spotkania teologii i kultury w Sokołowsku” Międzynarodowa konferencja „Dziedzictwo ojca Aleksandra Szmemana”.
Uczestnikami konferencji byli zaproszeni Goście - z Instytutu Teologii i Filozofii w Sankt Petersburgu, Bractwa św. Włodzimierza z Niemiec, Fakultetu Teologicznego we Wrocławiu, Białegostoku, a także zainteresowani tematem studenci uczelni z Polski i Rosji.
Po przywitaniu zacnych Gości i uczestników przez gospodarza o. Eugeniusza Cebulskiego i słowie wstępnym Przewodniczącego Bractwa Św. Włodzimierza Dimitrija Rahra (Niemcy) zostały wygłoszone następujące wykłady i odczyty:
1) profesora Olega Iwanova zastępcy prorektora Instytutu Teologii i Filozofii (St. Petersburg) „O miejscu filozofii w teologii o. Aleksandra Szmemana”;
2) Konstantina Machlaka „ Ekklezjologia protoprozbitera Aleksandra Szmemana w kontekście teologicznej myśli XX wieku”
3) ks. prof. Bogdana Ferdka „Teologia liturgii według Josepha Ratzingera i Aleksandra Szmemana” (Wrocław)
4) Żywoty świętych – wykład o relikwiach podarowanych dla cerkwii w Sokołowsku - Oleg Ewdokimow, autor książki „ Nowomęczennicy ispowiedniki Swiatogorskiej pustyni XX wieku” (Sankt-Petersburg, Rosja)
W drugi dzień konferencji swoją obecnością zaszczycił Władyka abp Jeremiasz, przedstawiając osobę i wielki teologiczny wkład o. A. Szmemana, który stał się ożywieniem życia liturgicznego dla wielu wspólnot Cerkwi Prawosławnej na świecie. Następnie wysłuchano:
1) o. Michaila Rahra „Eucharystyczna teologia protoprezbitera Aleksandra Szmemana i jego wpływ na współczesną praktykę przyjęcia św. Komunii” (Berlin)
2) Temat „Język cerkiewnych nabożeństw” przedstawił o. Włodzimierz Misiejuk z Białystoku
3) Elena Ewdokimova „O. Aleksandr Szmeman i Metropolita Antoni (Surożski) dwie drogi” (Sankt - Petersburg)
4) Wiktor Baranowski „Dziedzictwo prot. A. Szmemana i dialog Kościołów” (Sankt - Petersburg)
Po każdym z wykładów następował czas na dyskusję i pytania.
Po wykładach, dyskusji i posiłku uczestnicy wraz z Władyką Jeremiaszem udali się do cerkwi, gdzie odbyła się modlitwa i oddanie czci św. Relikwiom; także i tu Władyka jeszcze raz podziękował za wielki Dar św. Moszczy istotny dla całej Diecezji.