Chór "Oktoich" w Kędzierzynie Koźlu
W niedzielę 25 marca od godzinie 17:00 w Kościele rzymsko-katolickim pw. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła przy ul. Bolesława Śmiałego 2 w Kędzierzynie Koźlu wystąpił chór "Oktoich" pod dyrekcją ks. protodiakona Grzegorza Cebulskiego z Wrocławia. Chór został zaproszony przez proboszcza tej parafii ks. dr. Edwarda Bogaczewicza. Nie był to pierwszy występ chóru "Oktoich" w tym kościele, bowiem ks. Edward zapraszał chór już w latach poprzednich. W 1993 roku chór wystąpił po raz pierwszy, a później jeszcze w 1995 i 2002 roku, tak więc niedzielny występ był już ich czwartym w tym kościele. Ks. Edward Bogaczewicz znany też jest z innych działań na rzecz prawosławia. To on w 1993 roku postawił krzyż prawosławny na cmentarzu wojennym przy al. Jana Pawła II w Kędzierzynie Koźlu i zaprosił ks. Eugeniusza Cebulskiego z prawosławnej parafii pw. Świętych Cyryla i Metodego we Wrocławiu na jego wyświęcenie. Jak na razie krzyż ten to jedyny symbol wiary prawosławnej w naszym mieście.
W niedzielę 25 marca już przed godziną 17:00 kościół zapełniło około 600 ludzi, którzy wypełnili go po brzegi. O godzinie 17:00 ks. Edward Bogaczewicz przywitał zebranych oraz chór "Oktoich" i poprosił o. Grzegorza Cebulskiego o zabranie głosu. O. Grzegorz przedstawił zebranym w bardzo ciekawy i zrozumiały sposób genezę chrześcijaństwa, prawosławia, kościoła i cerkwi. Wyjaśnił im, czym tak naprawdę jest prawosławie i cerkiew oraz kim są jego wierni. Obalił przy tym wiele mitów, jakie możemy usłyszeć na ten temat, zwłaszcza od ludzi nieznających naszej religii, a którzy te mity głoszą. Po tym bardzo ciekawym wykładzie o. Grzegorza wystąpił chór "Oktoich", który wykonał „Akatyst ku czci Bogurodzicy”. Akatyst to najpiękniejszy i najstarszy hymn całej chrześcijańskiej literatury, skomponowany w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Jest świadectwem, żywej przez wieki, maryjnej pobożności.
Niedzielny występ chóru "Oktoich" był już drugim występem chóru w tym roku w Kędzierzynie Koźlu. Mieliśmy wielką przyjemność i zaszczyt gościć chór 24 lutego z Koncertem Muzyki Cerkiewnej w Kościele ewangelicko-augsburskim. Podczas tego koncertu kościół też był wypełniony po brzegi. Bardzo się cieszymy z każdej możliwości spotkania się z naszą wiarą, w naszym mieście, bo tu jest tak mało prawosławia, chociaż wyznawcy prawosławia tutaj mieszkają. Podczas obu tegorocznych występów chóru "Oktoich" w naszym mieście można było wyczuć bardzo dobry klimat i nastawienie do naszej wiary. To podczas takich spotkań dokładnie widać, jak jest potrzebna cerkiew w tym mieście. Dlatego po ostatnim występie chóru o. Grzegorz za zgodą i w porozumieniu, a nawet można śmiało powiedzieć, że za namową ks. Edwarda zwrócił się do wszystkich zebranych o wspieranie wszelkich inicjatyw związanych z działaniem na rzecz powstania Cerkwi w Kędzierzynie Koźlu. Prosił o modlitwę w tej sprawie oraz „za wspieranie duchowe mojego brata w wierze”, jak określił o. Grzegorz p. Włodzimierza Jaroszuka, który już od dłuższego czasu jest bardzo zaangażowany w działania na rzecz popularyzacji wiary prawosławnej i powstania Cerkwi w Kędzierzynie Koźlu.