w dowód uznania za pracę na rzecz ekumenizmu, za zaangażowanie w powstanie jedynej w Europie Dzielnicy Wzajemnego Szacunku wręczył Pierścień Tysiąclecia Archidiecezji Wrocławskiej. "Thank you very much" – dziękował mnichom monasteru Simonopetra za to, że zechcieli przyjechać. Świętej Liturgii, zwieńczającej pobyt świętych relikwii przewodniczył władyka Jeremiasz wraz z władyką Grzegorzem.

"To dzień paschalnej radości, który niczym fala ma miejsce w naszej Cerkwi, w różnych regionach Polski. Pan sprawił, że jesteśmy uczestnikami tego podniosłego wydarzenia, które przejdzie do historii. Uświadamiając sobie jak ważne to święto, tu i teraz, pomyślmy o krzyżu na Golgocie, o kobietach niosących wonności (mironosicach), że możemy być uczestnikami wydarzeń, które są osnową chrześcijaństwa" – powiedział w homilii ks. mitrat Igor Popowicz. "Została nam darowana radość Zmartwychwstania, którą powinniśmy się podzielić z innymi ludźmi. Tymi, którzy wierzą i tymi, którzy nie wierzą" – powiedział władyka Jeremiasz przed uroczystą procesją, kiedy to trzykrotnie obniesiono relikwie i ikonę wokół Katedry. W świątyni dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tych uroczystości. Mnichom z monasteru Simonopetra i archimandrycie Eliseusowi, władyce Grzegorzowi, przewodniczącemu Bractwa Św. Cyryla i Metodego - Bazylemu Piwnikowi i jego współpracownikom, władzom województwa i miasta, wojewodzie, marszałkowi, a szczególnie wiceprezydentowi miasta, Adamowi Grehlowi za pomoc. W dniu przybycia relikwii, o godz. 11:00 został uroczyście w obecności arcybiskupa Jeremiasza wraz z duchowieństwem i przedstawicieli miasta uruchomiony mechanizm zegara kluskowego. W ten sposób zainaugurowano nowe życie trzech zegarów, kluskowego oraz dwóch słonecznych na wieży katedralnej, odrestaurowanych dzięki dotacjom władz miasta. Władyka Jeremiasz dziękował również przedstawicielom służb mundurowych policji, straży pożarnej i miejskiej. Janowi Chorostkowskiemu, konsulowi honorowemu Republiki Bułgarii w podziękowaniu wręczył ikonę Św. Marii Magdaleny. Nie zabrakło podziękowań dla duchownych diecezji i katedry, chóru i młodzieży, Lubomiły Rydzanicz i Stowarzyszenia Prawosławnego, dzięki staraniom którego przez niespełna dobę w salce katechetycznej posiłkiem podjęto około ośmiuset osób. Wrocławsko-szczeciński hierarcha dziękował też wszystkim, którzy wzięli udział w uroczystościach. Na ręce hieromnicha Gervasiosa, na znak wdzięczności i błogosławieństwa Bożego złożył będącą dotąd w katedrze skromną ikonę św. Maksyma Gorlickiego.

"Jest wielkim zaszczytem dla nas, mnichów z monasteru Simonopetra, że mogliśmy w miejscu, gdzie głosili Ewangelię święci Cyryl i Metody i ich uczniowie przywieźć relikwie świętej równej apostołom Marii Magdaleny. Z całego serca życzę Wam, Ekscelencjo, żeby moc Św. Krzyża oraz modlitwy Św. Marii Magdaleny pomagają i wspierają Was w Waszej nielekkiej, arcypasterskiej posłudze, jak również duchownym, a wszystkim mieszkańcom Polski pragnę życzyć, aby moc Św. Krzyża i modlitwy Św. Marii Magdaleny pomagały w waszych codziennych trudach i życiu" – podziękował w imieniu braci monasterskiej za gorące przyjęcie hieromnich Gervasios, wręczając na ręce arcybiskupa Jeremiasza ikonę przedstawiającą postać Św. Marii Magdaleny i Św. Szymona Atoskiego, założyciela monasteru Simonopetra oraz album o życiu mnichów na Św. Górze Atos. Zapewnił, że przeżyciami z Polski podzielą się ze współbraćmi po powrocie.

"Świętość jednoczy i wszystkim głosi miłość. Sądzę, że w sercach wszystkich wrocławian, prawosławnych i katolików, te dni pozostaną w pamięci i będą znakiem radości, która płynie ze świętości i optymizmu, który płynie od Boga i jest dany Łaską Ducha Świętego" – powiedział arcybiskup Jeremiasz. O godz. 13:00 rozpoczął się akatyst. Na zakończenie do Katedry przybyli pokłonić się relikwiom metropolici wrocławscy - senior, arcybiskup Marian Gołębiewski oraz obecny, arcybiskup Józef Kupny, a także prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz, którzy wzięli udział w pożegnalnym molebniu, sprawowanym przez arcybiskupa Jeremiasza i biskupa Grzegorza oraz licznie zgromadzonym duchowieństwem. Kilka minut przed godz. 14:00, przed wrocławską katedrą uroczyście pożegnano relikwie oraz przybyłych do Wrocławia mnichów, a także organizatorów historycznej pielgrzymki, przedstawicieli Bractwa śww. Cyryla i Metodego. Delegacja ze Św. Góry Atos wyruszyła do Łodzi.


 1     2     3