Świętość jednoczy

Anna Rydzanicz
2 września 2014r.

Relikwie Świętej równej apostołom Marii Magdaleny oraz cząsteczka Krzyża Świętego ze Świętej Góry Atos przyciągnęły do wrocławskiej katedry prawosławnej pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy 21 i 22 sierpnia 2014r. około trzy tysiące ludzi. Prawosławnych, nie tylko z diecezji wrocławsko-szczecińskiej oraz wiernych innych wyznań. Dłoni tej, która karmiła Jezusa i Apostołów oraz była świadkiem Ukrzyżowania i jako pierwsza dotknęła Zmartwychwstałego Pana, a potem głosiła prawdę o Chrystusie, w czasie niespełna osiemnastogodzinnego pobytu w stolicy Dolnego Śląska przybyli pokłonić się hierarchowie Cerkwi Prawosławnej wraz z duchowieństwem kilku diecezji, biskupi Kościoła rzymsko-katolickiego, księża, bracia i siostry zakonne, kapłani innych wyznań, a także prezydent i wiceprezydent Wrocławia, wicewojewoda dolnośląski oraz konsul honorowy Republiki Bułgarii we Wrocławiu wraz z małżonką. W czwartek, 21 sierpnia 2014r. o godz. 19:30 cenne relikwie przybyły do wrocławskiej katedry.

"Przebyliście długą drogę. Najpierw ze Świętej Góry Atos do Polski, a dzisiaj długa podróż z Białegostoku do Wrocławia. Dziękuję wam za to. Podróżując, upodobniliście się w tym trudzie do tej, którą nam tutaj uobecniliście. Do Św. równej apostołom Marii Magdaleny. (...)" - powitał podczas uroczystości powitania mnichów z monasteru Simonopetra arcybiskup Jeremiasz. Hierarcha wrocławsko-szczeciński przypomniał historię powstałej w 1946r. parafii we Wrocławiu, nawiązał też do IXw., kiedy na Dolny Śląsk przybyli uczniowie Św. Cyryla i Metodego, pozostawiając po sobie wiele, obecnych do dzisiaj, śladów. "Dziękujemy wam za chwile, które możemy dzisiaj przeżywać, które nas uczą, że drzewo nie musi próchnieć. Może być wieczne, jeśli zostało dotknięte przez naszego Zbawiciela. Uczycie nas również tego, że czas nie ma znaczenia, bo Św. Maria Magdalena przemawia do nas w tej chwili tak samo, jak wtedy, kiedy cieleśnie podróżowała z Jerozolimy do Rzymu. To wszystko powoduje, że chcielibyśmy przede wszystkim podziękować Bogu. Za Jego łaskę, a Wam za trudy, nie tylko tutaj, w Polsce, ale także za trud modlitwy, który podejmujecie każdego dnia".

Następnie arcybiskup Jeremiasz wraz z biskupem supraskim Grzegorzem odprawił dziękczynny molebien. O godz. 21:00 rozpoczęło się nabożeństwo całonocnego czuwania sprawowane przez arcybiskupów Jeremiasza, lubelsko-chełmskiego Abla i biskupa Grzegorza wraz z licznie przybyłym duchowieństwem, klimatem przypominające uroczystości paschalne. Zgromadzeni w cerkwi rozpoczęli też adorację relikwii. W skupieniu, wzruszeni oczekiwali na swoją kolej, by choć raz złożyć hołd wyjątkowym świętościom. Kwadrans po północy odprawiono celebrowaną przez arcybiskupa Abla liturgię z wymową łemkowską, na którą przybyli również wierni z diecezji przemysko-nowosądeckiej. "Krzyż jest symbolem naszej miłości, symbolem Zbawienia. Tak więc głęboko przeżywamy te chwile, duchową radość. Wasza obecność na Ziemiach Zachodnich niesie za sobą cierpienia. Jesteście wysiedleńcami tragicznej Akcji Wisła, ale dajecie świadectwo wiary Chrystusowej. Ta cząsteczka Krzyża Pańskiego jest dziś symbolem waszego bólu i cierpienia. To symbol triumfu wiary, naszego trwania dla Chrystusa(…) Słynąca łaskami, ciepła dłoń Św. równej Apostołom Marii Magdaleny przybyła do nas z modlitwą, aby otworzyć nasze serca" – powiedział lubelsko-chełmski hierarcha, nawiązując także do znaczenia męczeńskiej śmierci Św. Maksyma Gorlickiego, Łemka, sto lat temu rozstrzelanego za wierność Prawosławiu. Podczas wyjątkowego w charakterze nabożeństwa melodie korzeniami sięgającymi prawosławnego Południa śpiewał chór wiernych diecezji wrocławsko-szczecińskiej pod dyrekcją Janusza Kwietnia i ks. Igora Habury, wspierany przez chórzystów diecezji przemysko-nowosądeckiej, zaś Słowo Apostolskie odczytał Piotr Trochanowski, psalmista parafii św. Włodzimierza w Krynicy. Po liturgii, kwadrans przed godz. 3:00, relikwie zostały zabrane, a przy ikonie im towarzyszącej, przedstawiającej pokłon św. Marii Magdaleny u stóp Zmartwychwstałego Chrystusa odprawiono molebien. Zaś o godz. 5:00, w małej cerkwi, liturgię. Ponownie relikwiarz do głównej cerkwi przyniesiono o godz. 7:00 na molebien i akatyst. O godz. 9:00 rozpoczęła się główna liturgia. "Sława Isusu Chrystu!" – przywitał się ze zgromadzonymi w cerkwi, metropolita senior diecezji wrocławskiej, ks. kardynał Henryk Gulbinowicz, zanim pokłonił się relikwiom. Następnie władyce Jeremiaszowi


 1     2     3