Muzyczna Świątynia w Kędzierzynie Koźlu

Włodzimierz Jaroszuk
24 lutego 2012r.

W dniu 24.02.2012 roku o godz. 18:00 w kościele ewangelicko-augsburskim przy ul. Głowackiego 17 w Kędzierzynie Koźlu odbył się Koncert Muzyki Cerkiewnej w wykonaniu chóru „Oktoich” pod dyrekcją o. Grzegorza Cebulskiego z Wrocławia.

Pomysłodawcą i inicjatorem zorganizowania takiego koncertu był mieszkaniec Kędzierzynia Koźla, wyznawca prawosławia, p. Włodzimierz Jaroszuk, zaś organizatorem koncertu był Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie Koźlu, z ramienia którego całą organizacją koncertu od początku do końca zajmowała się p. Hanna Białas.

Koncert nie tylko w naszym mieście, ale i najbliższej okolicy był wydarzeniem historycznym. Nigdy wcześniej nie było tu bowiem takiego koncertu, z taką muzyką i nigdy wcześniej nie było tu tyle prawosławia naraz, co w tym dniu. Owszem, wcześniej była niewielka namiastka prawosławia przy okazji np. poświęcenia krzyża prawosławnego na cmentarzu żołnierzy radzieckich przez o. Eugeniusza Cebulskiego, czy występ chóru „Oktoich” z akatystem w kościele katolickim pw. Ducha Świętego na osiedlu Piasty, ale był to tylko niewielki procent w stosunku do tego, co mogliśmy zobaczyć, usłyszeć oraz doświadczyć w ubiegły piątek.

Koncert cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców miasta i okolic, bowiem na długo przed wydarzeniem wszystkie bilety, które były do kupienia w kinie „Chemik”, zostały już wysprzedane. Dlatego zainteresowani, którzy przybyli na koncert, a nie nabyli (bądź nie zamówili) wcześniej biletu nie mogli zostać wpuszczeni. Szczęście mieli tylko ci, którym udało się odkupić bilety od innych.

Przed godz. 18:00 kościół wypełnił się po brzegi słuchaczami i miłośnikami muzyki cerkiewnej. Wśród publiczności znalazły się osoby nawet z odległej o ok. 100 km Nysy, czy nieco bliżej położonego Prudnika. Obecni byli również dziennikarze z telewizji, radia i prasy, a wśród nich- dziennikarz z „Gościa Niedzielnego”. Specjalnie na koncert przyjechał proboszcz z Zabrza- pastor Dariusz Dawid oraz duchowni z kościoła rzymsko-katolickiego. Dla uzyskania odpowiedniej „cerkiewnej” atmosfery, do kościoła wstawiono ikony, które na czas koncertu udostępnił mieszkaniec Kędzierzyna Koźla, p. Waldemar Kulesza, sam piszący ikony. Na stoliku wyłożone zostały świece ofiarne, zamówione przez p. Hannę Białas, a przywiezione z Wrocławia przez o. Grzegorza. Każdy, kto przyszedł na koncert i pragnął ją zapalić, mógł to zrobić i postawić w specjalnie do tego przygotowanych skrzynkach z piaskiem.

Tuż po godz. 18:00 członkini chóru „Oktoich” dokonała autoprezentacji zespołu, po której głos zabrał dyrygent tego chóru o. Grzegorz Cebulski. Przedstawił on zebranym, w sposób ciekawy i zrozumiały, genezę prawosławia na świecie oraz w Polsce oraz genezę języka w cerkwi.

Następnie zapoznał publiczność z programem ich występu, krótko go omawiając. Po tym wstępie w świątyni wraz ze światłem i zapachem palących się świec uniósł się piękny i doniosły śpiew. Chór zaprezentował publiczności przekrój wszystkich nabożeństw w cerkwi, przechodząc tematycznie po służbach, a śpiewane hymny ułożone były w kolejności liturgicznej.