Wyjazd rekolekcyjny „Szlakiem prawosławnych świątyń Ziemi Legnickiej”

ks. Lubomir Worhacz
3 kwietnia 2014r.

Dnia 2 kwietnia 2014r. prawosławna młodzież Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Legnicy uczestniczyła w wyjazdowych wielkopostnych rekolekcjach pod nazwą „Szlakiem prawosławnych świątyń Ziemi Legnickiej”. Młodzież uczestniczyła w Liturgii w cerkwi pw. Świętej Trójcy w Lubinie, po której na świetlicy parafialnej ugoszczona została poczęstunkiem przez gościnnego proboszcza ks. prot. Bogdana Repełę. Ojciec Bogdan przedstawił młodzieży historię parafii i cerkwi, jak również odpowiadał na zadawane pytania.

Kolejnym miejscem, do którego przybyła młodzież była cerkiew pw. św. Maksyma Gorlickiego w Głogowie. Dziekan okręgu lubińskiego i proboszcz parafii ks. mitrat Sławomir Kondratiuk gorąco i serdecznie przyjął młodzież w progach świątyni, opowiedział o historii parafii oraz zmaganiach przebytych podczas jej budowania na poniemieckim bunkrze. Wspomniał o epizodach z życia św. Maksyma związanych z jego pobytem w Poczajowie i Żytomierzu.

Następnie młodzież odwiedziła ks. Jerzego Omelianiuka, proboszcza parafii pw. św. męczennika Dymitra z Salonik w Buczynie. W parafialnej świątyni ojciec przedstawił historię świątyni, która według starych zapisów sięga jeszcze XVIIw. Również i tu młodzież dowiedziała się o zmaganiach niewielkiej liczebnie parafii z remontem świątyni, która w dość krótkim czasie niemal od podstaw została odremontowana.

Ostatnim punktem na szlaku świątyń dawnego województwa legnickiego była cerkiew pw. św. Archanioła Michała w Przemkowie. Okazałość świątyni i majestat jej wnętrza ozdobiony polichromią prof. J. Dobrzańskiego wzbudziły wśród młodzieży wielki podziw. Mimo nie najlepszej zdrowotnej kondycji młodzież przywitał dziekan okręgu zielonogórskiego ks. mitrat Igor Popowicz, który przedstawił historię parafii, ukazał najstarsze elementy świątyni, zwracając szczególną uwagę na niepowtarzalne freski, wśród których młodzież mogła odnaleźć swych imienników, niebiańskich patronów.

Na zakończenie wędrówki młodzież zatrzymała się na chwilę w Piotrowicach koło Przemkowa, aby zobaczyć znajdujący się tam pomnik przyrody, 760 – letni dąb Chrobrego.