Jubileusz Władyki Jeremiasza
Wrocławska Katedra pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy 28 i 29 września 2013r. stała się centralnym miejscem podniosłych wydarzeń – obchodów 30-lecia biskupiej posługi Władyki Jeremiasza, jubileuszu Jego 70-lecia i zarazem 750. rocznicy wzniesienia samej świątyni. Na nabożeństwo całonocnego czuwania przybyli hierarchowie naszej Cerkwi na czele ze zwierzchnikiem PAKP, Jego Eminencją Wielce Błogosławionym Sawą, któremu towarzyszyli biskupi: supraski Grzegorz oraz włodzimiersko-wołyński i kowelski Włodzimierz (Melnyk). Na niedzielną Boską Liturgię przybyli inni członkowie Św. Soboru Biskupów PAKP: biskup siemiatycki Jerzy i gorlicki Paisjusz. Dołączyli też kolejni duchowni, m.in. namiestnik monasteru św. Onufrego archimandryta Atanazy (Nos). Świątynię wypełniły po brzegi liczne grupy wiernych z wielu parafii, m.in. w Szczecinie, Koszalinie, Jeleniej Górze, Słupsku, Stargardzie Szczecińskim, oraz delegacja Bractwa Młodzieży Prawosławnej.
Po Boskiej Liturgii sprawowano dziękczynny molebien, dziękując Stwórcy za posługę Władyki Jeremiasza i wznosząc modlitwy za zdrowie Wrocławskiego Arcypasterza. Zabierając głos w imieniu Św. Soboru PAKP, metropolita Sawa stwierdził: „Dokładnie 30 lat temu powołany został na katedrę wrocławsko-szczecińską Władyka Jeremiasz. [...] Swój jubileusz świętuje człowiek, ale jednocześnie też biskup, a to w sensie eklezjologicznym jest pojęciem szerszym, bowiem tam, gdzie biskup, tam Kościół. [...] Biskup jest po to, by sprawować eucharystię. Biskup osobiście, czy też przez delegowanych przez siebie kapłanów sprawuje ją dla zbawienia świata. I my, w ten uroczysty dzień, sprawowaliśmy w tym przybytku Bożym, który świętuje 750 lecie, Liturgię Świętą, dziękując Bogu za dar, jaki otrzymaliśmy w osobie Władyki Jeremiasza. […] Głęboko wierzymy, że podczas tego nabożeństwa wszyscy dotknęliśmy chwały Bożej. To misterium dziękczynienia Bogu za dar, jaki Bóg posłał swemu ludowi. Następnie biskup siematycki Jerzy odczytał dekret o nadaniu Władyce Jeremiaszowi najwyższego odznaczenia polskiej Cerkwi, orderu św. Marii Magdaleny z ozdobami I stopnia, za pracę na rzecz PAKP. Podczas dekorowania Jubilata trzykrotnie zabrzmiało gromkie: Aksios! (Godzien!). Zwracając się do zebranych, Władyka Jeremiasz powiedział: „Dziękuję za ciepłe słowa, choć niezupełnie na nie zasłużyłem. W dni takie jak dzisiaj jest świadomość pokuty, ale dziś jest ona trochę mniejsza; za to jest świadomość tego, że wiele jest do zrobienia. Tak wielu rzeczy nie udało mi się jeszcze zrobić… Ale przede wszystkim serce przepełnia wdzięczność Bogu. Mogę powiedzieć, że zostało mi darowane udane życie”.
Władyka Jeremiasz zwrócił się z podziękowaniami do gości. Wśród nich znaleźli się ks. kardynał Henryk Gulbinowicz, Marek Skorupa, wojewoda dolnośląski; Ewa Mańkowska, wicewojewoda dolnośląski; Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia; Wojciech Drożdż, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego. Arcybiskup Jeremiasz skierował podziękowania również do przedstawicieli wrocławskich szkół i uczelni – prof. dr. hab. Marka Bojarskiego, rektora Uniwersytetu Wrocławskiego; prof. dr. hab. inż. Tadeusza Więckowskiego, rektora Politechniki Wrocławskiej oraz p. Izabeli Koziej, dyrektor ZSO Nr 3. Jubilat w ciepłych słowach powitał również dyplomatów – p. Heidrun Jung, zastępcę konsula generalnego Niemiec we Wrocławiu; Jana Chorostkowskiego, konsula honorowego Bułgarii i Grzegorza Dzika, konsula honorowego Ukrainy. Wśród przybyłych nie zabrakło przedstawicieli służb mundurowych w osobach: podinsp. Arkadiusza Małeckiego, zastępcy komendanta miejskiego Policji; st. bryg. Jerzego Łabowskiego, zastępcy komendanta wojewódzkiego PSP, oraz ppłk. Krzysztofa Nowaka z Garnizonu Wrocław. Swym przybyciem uświetnili uroczystość również Henryk Kalinowski, kierownik wrocławskiego USC; Monika Winnicka-Kopaczyńska, prezes firmy „Artis”; Maciej Sobkowiak, prezes firmy „Wodromel”; Stanisław Rybarczyk, wiceprezes Fundacji „Pro Arte”; dr inż. Ryszard Banach, inspektor nadzoru budowlanego Zakładu im. Ossolińskich oraz przedstawiciel gminy żydowskiej Jerzy Kichler. Szczególne słowa podziękowania padły pod adresem szczecińskich lekarzy: „Proszę pozwolić mi jeszcze na szczególne podziękowania Szczecinowi – kieruję je z tego miejsca do lekarzy: p. Małgorzaty Talerczyk i p. Michała Falco ze Szczecina; oni spowodowali, że stoję tutaj dziś na tym miejscu. Bardzo dziękuję!”.