Ekumeniczne Spotkanie Noworoczne we Wrocławiu

Jacek Antoni Pierzchała
15 stycznia 2012r.

Ekumeniczne Spotkanie Noworoczne, organizowane z okazji Nowego Roku wg kalendarza juliańskiego przez Stowarzyszenie Prawosławne im. Św. Apostołów Piotra i Pawła we Wrocławiu, jest stałym elementem życia kulturalnego stolicy Dolnego Śląska. W gościnnych murach Uniwersytetu Wrocławskiego licznie zgromadzona publiczność ma okazję wspólnie radować się pięknem śpiewu i muzyki.

Tegoroczny koncert odbył się w niedzielę, 15 stycznia 2012 r., w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego pod patronatem: Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Jeremiasza, arcybiskupa wrocławskiego i szczecińskiego; Jego Ekscelencji księdza arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego, Metropolity wrocławskiego Kościoła Rzymsko-Katolickiego; Jego Ekscelencji biskupa Ryszarda Bogusza, Ordynariusza diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego; księdza Bogdana Skowrońskiego, Dziekana Katedry wrocławskiej Kościoła Polskokatolickiego; Pana Aleksandra Marka Skorupy, Wojewody Dolnośląskiego; Pana Rafała Dutkiewicza, Prezydenta Wrocławia; Pani Lucyny Rojzen-Siedleckiej, pełniącej obowiązki przewodniczącej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej oraz Jego Ekscelencji Jana Chorostkowskiego, Konsula Honorowego Republiki Bułgarii. Przybyli przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, korpusu dyplomatycznego, duchowieństwa i nauki wrocławskiej oraz wszyscy ci, którzy niezależnie od swojego wyznania, narodowości, pozycji społecznej i wieku znaleźli czas, aby otworzyć swoje serca dla piękna i wartości zawartych w zaprezentowanych kolędach, pieśniach i utworach muzycznych.

Spotkanie rozpoczęło się powitaniem wszystkich dostojnych gości oraz życzeniami noworocznymi od przedstawicieli Stowarzyszenia Prawosławnego im. Św. Św. Apostołów Piotra i Pawła we Wrocławiu. Następnie głos zabrali Jego Ekscelencja, ksiądz arcybiskup Marian Gołębiewski oraz Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Jeremiasz, arcybiskup wrocławski i szczeciński. W swoich wypowiedziach obaj dostojnicy nawiązali do Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan (koncert był w tym roku uznany za uroczyste zakończenie Tygodnia, który we Wrocławiu odbył się wyjątkowo wcześniej niż w pozostałych regionach Polski) oraz do trudu i nadziei ruchu ekumenicznego.

Na początku części muzycznej prawosławne chóry Oktoich, Sinaxis i Błahodar powitały zgromadzoną publiczność troparionem na Święto Narodzenia Zbawiciela. Następnie wystąpiły dzieci i młodzież Prywatnej Szkoły Muzycznej S-Art we Wrocławiu pod batutą Galiny Susłowej z udziałem wokalistki, Pani Anny Wilczyńskiej, chór Capella Ecumenica prowadzony przez Adama Rajczybę, chór Oktoich prowadzony przez księdza protodiakona Grzegorza Cebulskiego, chór Cantores Minores Wratislavienses prowadzony przez Piotra Karpetę, prawosławny chór młodzieżowy diecezji wrocławsko-szczecińskiej Błahodar prowadzony przez Annę Andrianow, chór katedry prawosławnej we Wrocławiu Sinaxis prowadzony przez Piotra Kuropkę, chór Akademii Medycznej we Wrocławiu, prowadzony przez Agnieszkę Franków-Żelazny oraz chór synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu prowadzony zwykle przez Stanisława Rybarczyka, który jednak w tym roku nie mógł niestety uczestniczyć osobiście w koncercie.

Tradycyjnie, w przerwie koncertu wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek i lampkę szampana.