XI Spotkanie Ekumeniczne we Wrocławiu
"Powiedziano Ci, Człowiecze, co jest dobre, i czego żąda Pan od Ciebie, jeśli nie czynienia sprawiedliwości, umiłowania wierności i pokornego obcowania z Bogiem Twoim" - słowami z Księgi Micheasza, stanowiącymi myśl przewodnią tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan powitano gości XI Spotkania Ekumenicznego, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Prawosławne im. Św. Apostołów Piotra i Pawła we Wrocławiu z okazji Nowego Roku, obchodzonego według kalendarza juliańskiego. Wyjątkowy koncert kolęd, pod patronatem Ich Ekscelencji, Księdza Arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego, Metropolity Wrocławskiego, Najprzewielebniejszego Jeremiasza, Prawosławnego Arcybiskupa Wrocławsko - Szczecińskiego, Biskupa Ryszarda Bogusza, Ordynariusza Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego oraz Aleksandra Marka Skorupy, Wojewody Dolnośląskiego, Rafała Dutkiewicza, Prezydenta Wrocławia i Aleksandra Gleichgewichta, Przewodniczącego Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w niedzielny wieczór, 20 stycznia 2013r., w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego zgromadził hierarchów, duchownych, przedstawicieli władz wojewódzkich, samorządowych i miasta Wrocławia, korpus dyplomatyczny, władze wrocławskich uczelni, wiernych oraz sympatyków wrocławskiej Dzielnicy Wzajemnego Szacunku. Po raz pierwszy też w historii zainaugurował obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w stolicy Dolnego Śląska.
- Z okazji Nowego 2013 Roku życzmy sobie, aby był Dobrym Rokiem. Rokiem dialogu, owocnej współpracy i spotkań na niwie ekumenicznej. Nawiązując do myśli rozpoczynającego się Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, abyśmy nie byli obojętni na głos potrzebujących – powiedziała przewodnicząca Stowarzyszenia Prawosławnego, Lubomiła Rydzanicz.
- Myślę, że Wrocław ma szczególny tytuł, żeby przeżywać zarówno ten tydzień jak i tego rodzaju spotkania, bo przecież tutaj mamy Dzielnicę Czterech Świątyń, tutaj mamy różne symbole, spotkania o charakterze ekumenicznym, a chyba, co, jak co, ale muzyka wszystkich nas łączy i wszystkich nas wewnętrznie ubogaca i odmienia – życzył zebranym w wypełnionej po brzegi auli arcybiskup Marian Gołębiewski.
- Witam i zachęcam do refleksji nad śpiewem, który nie tylko od wykonawców, ale również od słuchaczy wymaga pełnego skupienia, bo dopiero wówczas będziemy mogli odczuć prawdziwą głębię, która jest zawarta w tym, co zostaje nam przekazane. Bardzo serdecznie pozdrawiam wszystkich życząc z okazji rozpoczętego Nowego Roku lub dopiero co rozpoczętego Nowego Roku wszelkich łask Bożych, Bożego błagosławieństwa, dobrego zdrowia – powitał gości w imieniu nieobecnego arcybiskupa Jeremiasza, ks. prot. Jerzy Szczur, proboszcz wrocławskiej parafii katedralnej.
- W imieniu prezydenta i własnym chciałbym Państwu się pokłonić w tym szczególnym dniu jednocześnie dziękując organizatorom za zaproszenie i za piękną tradycję ekumenicznych noworocznych spotkań. To wielka radość, że możemy spotkać się w gościnnych murach uniwersytetu, (…) bo tyle osób chce być ze sobą. To jest piękne i to jest siła Wrocławia, że potrafimy tę różnorodność zamieniać na bogactwo miasta, że potrafimy nie tylko z okazji Nowego Roku, ale przez cały rok budować siłę Wrocławia, i tą materialną, i duchową, że potrafimy się wzajemnie szanować, że potrafimy pomagać sobie. W tym miejscu chciałbym podziękować za codzienną pracę, za życzliwość, za wzajemną pomoc, a także za to dobro, które płynie ze współpracy w ramach Dzielnicy Czterech Świątyń – powiedział wiceprezydent Wrocławia, Adam Grehl.