Wrocławska młodzież gościła dra Zieniuka

Justyna Kynicka
12 grudnia 2012r.

5 grudnia 2012r. wrocławska grupa licealistów oraz studentów miała okazję gościć niezwykła osobę. Swoją obecnością tradycyjne środowe spotkania zaszczycił dr Jan Zieniuk, a młodzież mogła wysłuchać Jego wykładu.

Jan Zieniuk jest doktorem nauk pedagogicznych. 4 grudnia 2010r. w dniu Święta Wprowadzenia Najświętszej Bogarodzicy do Świątyni, otrzymał godność Archonta Nauczyciela Ewangelii Świętej Wielkiej Cerkwi Chrystusowej, nadaną przez patriarchę konstantynopolitańskiego Bartłomieja I, a uroczyście, ze szczególnym ceremoniałem, przekazaną przez metropolitę Sawę. Godność Archonta jest przyznawana przez Jego Świątobliwość Patriarchę Konstantynopolitańskiego za wybitne zasługi dla Cerkwi Chrystusowej i jest najwyższym cerkiewnym odznaczeniem przyznawanym ludziom świeckim. Jak powiedział ks. protodiakon Mieczysław Oleśniewicz, przedstawiając młodzieży gościa, zaledwie kilka osób w Polsce jest odznaczonych tym tytułem, co tym bardziej wpłynęło na podniosłość spotkania.

Dr Jan Zieniuk zwrócił się do wrocławskiej grupy młodzieży z wykładem dotyczącym problematyki nauczania religii prawosławnej w Polsce, ze szczególnym zwróceniem uwagi na nauczanie w szkołach. W tak ważnej kwestii studenci i licealiści nie mogli chyba mieć lepszego prelegenta, bowiem dr Jan Zieniuk jest dyrektorem do spraw nauczania religii przy metropolii prawosławnej, a przede wszystkim nauczycielem z wieloletnią praktyką. Ponadto dr Jan Zieniuk był dyrektor Zespołu Placówek Kształcenia Nauczycieli w Białymstoku.

W czasie spotkania dr Jan Zieniuk wskazał na trudność sytuacji, w jakiej znalazło się środowisko prawosławne przeszło dwadzieścia lat temu, gdy nieoczekiwanie, tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, wprowadzono religię do szkół. Wobec braku zarówno kadr jak i opracowanych programów nauczania oraz pomocy dydaktycznych, dr Jan Zieniuk podjął się niezwykle trudnego zadania, jakim było przygotowanie systemu kształcenia kadr, spełniających wymogi państwowej oświaty, nadzoru pedagogicznego i doradztwa metodycznego, potem programów, podręczników i innych środków pomocnych w nauczaniu. Słuchając wykładu studenci oraz licealiści mogli spróbować wyobrazić sobie jak trudne było to wyzwanie. Niewątpliwie należy zaznaczyć, jak kompetentnie, sprawnie oraz z ogromną energią działał dr Zieniuk. To głównie dzięki niemu katechezę szkolną, która przybliżyła Słowo Boże do dzieci i młodzieży, Cerkiew może uważać za sukces. Co godne podkreślenia, dr Jan Zieniuk funkcję koordynatora, z ramienia metropolii, do spraw doskonalenia nauczycieli religii prawosławnej, a teraz dyrektora, od początku sprawował społecznie.