W prestole zostały umieszczone relikwie Świętych Męczenników – Św. Anichimosa, biskupa Nikomedii i Św. Eulampii.

W czasie konsekracji zgromadziło się bardzo wielu duchownych prawosławnych i parafian i wielu znamienitych gości, np. konsul generalny Rosji, wojewódzki konserwator zabytków, dyrektor Urzędu ds. wyznań, przedstawiciel Urzędu Rady Ministrów, przedstawiciel Polskiej Rady Ekumenicznej i duchowni reprezentujący wyznania zrzeszone w PRE w Gorzowie. Słowa podziękowania były skierowane też do Wojewody i Prezydentów Gorzowa, wspierających naszą wspólnotę wyznaniową.

Cerkiew nasza w podstawie ma kształt krzyża greckiego równoramiennego. Wieńczy ją jedna duża i 4 małe kopuły. Wewnątrz zwraca uwagę piękny ikonostas. Był on zaprojektowany, a ikony napisane w Szkole Ikonograficznej w Bielsku Podlaskim.

Po konsekracji rozpoczął się kolejny, nowy etap w życiu parafii. W 1996r. rozpoczęto, a w 1998r. zakończono budowę domu parafialnego. Znajdują się tu mieszkania, ale jest też okazała część służbowa, parafialna.

W międzyczasie, w latach 2007-2008 zbudowano dzwonnicę, gdzie zawieszone są 3 dzwony. 18 października 2008r. J. E. Najprzewielebniejszy Jeremiasz dokonał poświęcenia 2 dzwonów, a 23 października 2010r. poświęcenia trzeciego dzwonu i dzwonnicy.

Należy zdecydowanie podkreślić, że praca proboszcza parafii, Rad Parafialnych i wiernych zawsze była wspierana w zróżnicowanym, bardzo szerokim wymiarze przez naszego Władykę Jeremiasza. W tym miejscu za ten ogromny trud i pomoc, za bardzo wiele spotkań modlitewnych, za życzliwe, wspierające nas słowa przez wszystkie lata, serdecznie спаси Господи Wam, Władyko.

Spotkania modlitewne w cerkwi od września 2005r. uświetnia chór "Sotiria". Dyrygentem jest p. Aleksander Lewczyszyn; chórzystkami są osoby w różnym wieku, różnych zawodów i wyznań. Chór wypracował już pewne tradycje. Każdego roku odbywają się w cerkwi Wieczory kolęd i Koncerty muzyki pasyjnej. Grono słuchaczy jest bardzo liczne i niezmiennie zafascynowane muzyką cerkiewną. Oprócz tego "Sotiria" śpiewała w cerkwi w Barlinku, w kościele ewangelickim i w kościołach katolickich w Gorzowie i w okolicy. Swoim śpiewem chór uświetniał wystawy, wernisaże, spotkania u muzeach tematycznie nawiązujące do tradycji chrześcijan, np. wystawa pisanek, wigilia narodów, Watra, wystawy fotograficzno-ikonograficzne, jak też koncerty charytatywne na rzecz hospicjum w Gorzowie i koncert dla dzieci niepełnosprawnych. Chór wziął udział także w spotkaniu ekumenicznym w Poznaniu, w koncercie pieśni paraliturgicznej w Stargardzie Szczecińskim. Odbywają się wspólne spotkania wigilijne i wspólne śniadania wielkanocne.


 1     2     3