50 lat parafii prawosławnej w Gorzowie Wielkopolskim

W. Michalczuk
18 października 2012r.

28 i 29 września 2012 r. w Gorzowie Wielkopolskim miała miejsce pasterska wizyta Jego Ekscelencji Arcybiskupa Jeremiasza. Wizyta ta związana była z obchodami 50 rocznicy istnienia parafii. Władyka przewodniczył nabożeństwom w asyście zgromadzonego duchowieństwa i wiernych. W dniu 28 września 2012 r. odsłużono nabożeństwo wieczorne.

29 września 2012 r. dzieci przywitały Jego Ekscelencję Arcybiskupa przed wejściem do cerkwi kwiatami, przedstawiciel Rady Parafialnej p. Sergiusz Protoklitow chlebem i solą, a następnie proboszcz, ks. Bazyli Michalczuk prosił Ekscelencję o wspólną modlitwę i błogosławieństwo dla wszystkich zebranych. W czasie nabożeństw śpiewał chór parafialny "Sotiria", dyrygentem którego jest p. Aleksander Lewczyszyn. Po zakończeniu Św. Liturgii Władyka poświęcił tablice, które upamiętniają historię naszej parafii. Uroczystości zakończyły się wspólną agapą w sali parafialnej.

Parafia datuje swój początek na listopad 1962r. Wówczas przybyli do Gorzowa, ówczesny ordynariusz diecezji wrocławsko - szczecińskiej, śp. Bazyli (Doroszkiewicz), późniejszy metropolita i śp. ks. archimadryta Afanasij (Sienkiewicz), ponieważ były sygnały, że w Gorzowie są prawosławni i jest potrzeba zorganizowania parafii.

Pierwsze osoby, z którymi zetknęli się prawosławni duchowni to śp. śp. Eugenia Sawczuk, kijowianka Wasielewska, Bauerowie, E. M. Protoklitow, E, Sawienko, P. Zgorzelska, Andrejewowie, T. Brykner, J. Borysowiec, Golonkowie, D. Zmarzlik. Na początku moliebnie i panichidy odbywały się w Nowinach Wielkich, 20 km od Gorzowa.

W międzyczasie w Gorzowie, dzięki dużej pomocy śp. metropolity Bazylego, kupiono budynek mieszkalny. Należało go zaadaptować do celów religijnych. Niezbędne utensylia śp. ks. Afanasij sprowadzał z różnych parafii, np. płaszczanicę z monasteru na Grabarce, daronosicę, darochranitielnicę od ks. Nestorowicza z Chełma. Osobiście wkładał dużo pracy i ogromne zaangażowanie w to, by pokonać piętrzące się problemy.

Dzięki Opatrzności Bożej w Święta Wielkanocne 1963r. w cerkwi odprawiono pierwsze nabożeństwo.

Wiosną 1964r. powstał ikonostas. Ikony napisał śp. ks. ihum. Alipij Kołodko. Obecnie ikonostas znajduje się w cerkwi w Torzymiu. Nabożeństwa w tej domowej cerkwi trwały do października 1995r.

W 1984r. śp. ks. ihum. Afanasij przeszedł na zasłużoną emeryturę, a 30 stycznia 1996r. odszedł do wieczności. Zgodnie z ostatnią wolą został pochowany na Św. Górze Grabarce. W 1984r. do Gorzowa przybył ks. Bazyli Michalczuk. Przed proboszczem i wiernymi stanęło ogromne zadanie do realizacji – budowa nowej cerkwi, budowa domu parafialnego i dzwonnicy.

23 października 1988r. J. E. Najprzewielebniejszy Jeremiasz, Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński, dokonał aktu wmurowania kamienia węgielnego, poświęcenia miejsca pod budowę cerkwi, wmurowania relikwii Dzieci Betlejemskich i poświęcenia krzyża, który został umieszczony w miejscu przyszłego ołtarza.

Wiosną 1989r. rozpoczęto budowę cerkwi. W lipcu 1994r. J. E. ks. Arcybiskup Jeremiasz dokonał poświęcenia krzyży, które ustawiono na kopułach. 21 października 1995r. J. E. Wielce Błogosławiony Bazyli, Metropolita Warszawski i całej Polski, w asyście J. E. Arcybiskupa Przemyskiego i Nowosądeckiego Adama, J. E. Arcybiskupa Lubelskiego i Chełmskiego Abla i licznie zgromadzonego duchowieństwa dokonał konsekracji cerkwi.


 1     2     3