Pielgrzymka z Ziem Zachodnich do Poczajowskiej Ławry

ks. Lubomir Worhacz
8 października 2012r.

Z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Jeremiasza Arcybiskupa Wrocławskiego i Szczecińskiego w dniach od 30 września do 4 października 2012r. zorganizowano pielgrzymkę wiernych i duchowieństwa z parafii prawosławnych w Legnicy, Studzionkach, Słubicach, Buczynie, Lesznie Górnym i Michałowie do Ławry w Poczajowie. Inicjatorami i organizatorami pielgrzymki byli ks. Michał Kowal i ks. Lubomir Worhacz.

Poczajowską Ławrę założyli w 1240r. ocalali od najazdów tatarskich mnisi, którzy przybyli na Wołyń z Kijowa. W 1340r. objawiła się tu w słupie ognistym Przenajświętsza Bogarodzica, która pozostawiła na skale ślad swej prawej stopy. Z tego miejsca do dziś wypływa cudowna woda. W XIV i XV wieku monaster datuje upadek, jednak w XVI działa prężnie i broni czystości wiary przed wpływami unickimi i rzymskokatolickimi. W latach 1713 – 1831 znajduje się w rękach unitów. W latach 1918-1939 ławra znajdując się w granicach Polski stanowi swoiste centrum życia duchownego dla naszych przodków. Tu swoje pierwsze kroki edukacji cerkiewnej stawia św. Maksym Gorlicki i stąd jako przykładny nowicjusz zostaje przeniesiony do seminarium duchownego w Żytomierzu. Po ciężkich latach komunizmu monaster ponownie się odradza. W chwili obecnej na terenie monasteru buduje się nowy sobór, największa monasterska świątynia pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego.

Podczas pobytu wierni uczestniczyli w nabożeństwach monasterskich, zapoznawali się z historią Poczajowskiej Ławry oraz kłaniali się jej świętością, do których należą ikona Matki Bożej Poczajowskiej z XVI wieku, stopa Bogurodzicy wraz z cudownym źródłem, relikwie św. Hioba, wraz z pieczarą, w której żył i modlił się święty oraz relikwie św. Amfilochia Poczajowskiego.

Pielgrzymi odwiedzili również skit św. Anny w Onyszkiwciach słynący z uzdrawiającego źródła jak również skit św. Ducha w okolicach Poczajowa, w którym znajdują się cząsteczki relikwii 300 świętych oraz krzyż św. czcigodnego Nikity Słupnika.

Na zakończenie pielgrzymki, na cmentarzu klasztornym, pielgrzymi modlili się przy grobie św. Amfilochija Poczajowskiego, w którym święty spoczywał do czasu kanonizacji, jaka miała miejsce dziesięć lat temu, w 2002r.

Fot. ks. Lubomir Worhacz