Obrzędy i zwyczaje prawosławnego Podlasia
W okresie od 8 do 16 września 2012r. mają miejsce w Polsce obchody "Europejskich Dni Dziedzictwa". W ramach tego wydarzenia, odbywają się różnego rodzaju przedsięwzięcia mające na celu promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypomnienie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Pierwszego dnia obchodów, tj. 8 września 2012r. - we wrocławskim Muzeum Etnograficznym, odbyła się prezentacja połączona z częścią artystyczną zatytułowana: "Zwyczaje i obrzędy prawosławnego Podlasia", której organizatorką była p. Olga Demczuk, prezes Stowarzyszenia Edukacyjnego "Wieża Babel".
W prezentacji uczestniczyli goście z Podlasia: p. Doroteusz Fionik, założyciel prywatnego Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach (niegdyś wsi, a obecnie dzielnicy Bielska Podlaskiego), który opowiadał o działalności Muzeum oraz przybliżył słuchaczom zwyczaje i obrzędy, które są kultywowane przez osoby prawosławne na Podlasiu. Prezentację uzupełniały zdjęcia pochodzące z prywatnych zbiorów zaproszonych gości, dodatkową atrakcją spotkania były wykonywane przez panie Annę Fionik i Paulinę Majstrowicz tzw. "białym śpiewem" pieśni związane z omawianymi zwyczajami. Prelegenci byli ubrani w tradycyjne stroje, będące bardzo ważnym elementem dziedzictwa kulturowego Podlasia. Najmłodszym gościem z Podlasia był jedenastoletni Maksym Fionik, który zaprezentował niełatwą grę na tradycyjnym instrumencie, jakim jest kobza.
Uczestnicy wydarzenia, zostali zaproszeni przez Podlasian do dwóch korowodów - wszyscy bardzo chętnie uczestniczyli we wspólnym tańcu. Była to niesamowita oraz niecodzienna okazja do wypróbowania swoich sił w tradycyjnym ludowym tańcu.
P. Doroteusz Fionik przedstawił zwyczaje Podlasia ściśle związane z prawosławnym kalendarzem liturgicznym. Uczestnicy spotkania mogli odbyć krótką podróż w czasie zgodnie z założeniem prowadzącego"od zasiewu do chleba", czyli od jesieni do żniw, której głównymi punktami był najważniejsze święta prawosławne. Wartym podkreślenia jest fakt, iż rodzina p. Doroteusza Fionika nie tylko zajmuje się prowadzeniem muzeum, ale pielęgnuje zwyczaje w swoim domu na co dzień.
Fot. Aleksander Demczuk
Więcej na stronach: Europejskich Dni Dziedzictwa, Stowarzyszenia "Wieża Babel", Muzeum w Studziwodach