Wrocławska młodzież odwiedza diecezjalne cerkwie
7 czerwca 2012r. stał się dla ponad 25-osobowej grupy wrocławskiej młodzieży (gimnazjalistów, licealistów i studentów) okazją do odwiedzenia wybranych cerkwi dekanatu wrocławskiego oraz lubińskiego diecezji wrocławsko-szczecińskiej. Opiekunem grupy i inicjatorem spotkania był ks. protod. Mieczysław Oleśniewicz.
Zebraliśmy się już o godz. 7:00 w cerkwi katedralnej we Wrocławiu, gdzie kapelan młodzieży, ks. Stanisław Strach odsłużył molebień. Po nabożeństwie wyruszyliśmy w długą trasę, w czasie której głównymi punktami docelowymi były cerkwie w Samborzu, Legnicy, Zimnej Wodzie, Lubinie, Głogowie, Rudnej oraz Studzionkach. W każdej z nich mieliśmy okazję wysłuchania krótkiej historii świątyni oraz parafii. Naszymi przewodnikami byli proboszczowie, a także parafianie, którym odwdzięczyliśmy się pamiątkowymi albumami.
Pierwszym punktem naszej wycieczki stał się Samborz, gdzie mogliśmy zobaczyć niewielką cerkiew pw. Świętej Paraskiewy. Cerkiewka ta z trudem pomieściła naszą liczną grupę. Ku zdumieniu wielu z nas, przewodnikiem po cerkwi był jeden z naszych kolegów, uczęszczający w ubiegłych latach na spotkania wrocławskich studentów, Grzegorz Żerelik.
Następnie udaliśmy się do Legnicy, gdzie czekał już na nas proboszcz, ks. prot. Lubomir Worhacz. W cerkwi pw. Zmartwychwstania Pańskiego mogliśmy usłyszeć krótką historię świątyni oraz założenia parafii. Każdy z nas otrzymał na pamiątkę ikonę Świętego Mikołaja Cudotwórcy. Bardzo miłym akcentem było zaproszenie nas przez ks. Lubomira na parafialną świetlicę, gdzie był już przygotowany słodki poczęstunek oraz kawa i herbata. Przy wspólnym stole mieliśmy okazję do rozmowy oraz krótkiego odpoczynku.
Z Legnicy ruszyliśmy do Zimnej Wody. Przewodnikiem po tamtejszej świątyni był jeden z parafian. Cerkiew zaskoczyła wielu z nas swoim pięknym wyglądem wewnątrz, a także uroczym położeniem w centrum wsi. Po zwiedzeniu świątyni zrobiliśmy sobie przerwę na drugie śniadanie. W piknikowej atmosferze mogliśmy się już podzielić naszymi pierwszymi wrażeniami.
Kolejnym punktem wyjazdu była parafia pw. Świętej Trójcy w Lubinie. Proboszcz, ks. Bogdan Repeła, przedstawił nam nie tylko historię tej jednej z największych parafii w diecezji wrocławsko-szczecińskiej, ale także obdarował każdego z nas prezentem, słownikiem polsko – łemkowskim. W Lubinie mieliśmy także okazję spotkać się z uczestnikami odbywających się tam Dziecięcych Warsztatów Śpiewu Cerkiewnego, prowadzonymi przez p. Annę Andrianow.
Następnie odwiedziliśmy cerkwie w Głogowie oraz Rudnej. Naszym przewodnikiem był proboszcz, ks. prot. Sławomir Kondratiuk. W Głogowie zobaczyliśmy, nie bez przyczyny, nazywaną perełką tego miasta, piękną cerkiew pw. Świętego Maksyma Gorlickiego. Ks. Kondratiuk pokazał nam także dawną cerkiew, znajdującą się w bunkrze, na którym stoi obecna świątynia. Każdy z nas otrzymał ikonę Przenajświętszej Bogarodzicy. Następnie udaliśmy się do Rudnej, miasta, którego dominantą krajobrazową jest wieża cerkwi pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Ks. Kondratiuk opowiedział nam nie tylko historię cerkwi, ale także pokazał kilka zabytkowych przedmiotów, znajdujących się w świątyni, m. in. Ewangelię, przywiezioną w czasie przesiedlenia łemkowskich parafian w ramach Akcji Wisła ze wsi Bogusza. Ewangelia ta i jej oryginalny druk zaciekawiły całą naszą grupę. Ogromną atrakcją odwiedzenia cerkwi w Rudnej była możliwość wejścia na wieżę widokową przy świątyni. Po długiej i niełatwej wspinaczce po licznych schodach każdemu z nas ukazał się niepowtarzalny widok na całą okolicę Rudnej, w tym ogromny zbiornik Żelazny Most.